00:45 19 Ocak 2019
Ankara -1°C
İstanbul 8°C
Canlı Yayın
  Hangi ülkenin ne kadar dış borcu var? Türkiye listede kaçıncı sırada?

  Hangi ülkenin ne kadar dış borcu var? Türkiye listede kaçıncı sırada?

  DÜNYA
  URL'yi kısaltın
  0 1

  Küresel dış borç verilerine bakıldığında dünyadaki hükümetlerin toplam borcu her geçen sene giderek artıyor. Bu listelerde ekonomisi gelişmiş ülkeler ilk sıralarda yer alıyor. Bunun en büyük sebebi ekonomisi güçlü olan ülkelerin uluslararası piyasalarda borç edinmelerinin çok daha kolay olması.

  Ülkelerin dış borç alma kredisi, toplam borç miktarının o ülkenin gayri safi milli hasılasına olan oranına bakılarak belirleniyor. Ortaya çıkan yüzdelik oran ne kadar küçükse, ülke o kadar az riskli kabul ediliyor. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin yaklaşık 20 trilyon Dolar borcu bulunurken, onu İngiltere, Fransa, Almanya ve Hollanda takip ediyor.

  Türkiye'nin düşük borçlu ülkeler sınıfında yer almasına rağmen son iki senede dış borcunun büyük oranda artmasıysa dikkat çekiyor. Türkiye, Finlandiya ve Yunanistan'ın ardından en çok dış borcu olan ülkeler listesinde 26. sırada yer alıyor. Türkiye'yi Portekiz, Meksika ve Güney Kore takip ediyor.

  Türkiye'nin dış borcu son iki senede 50 milyar Dolar arttı
  Türkiye’nin 2015 yılı itibariyle toplam dış borcu 405 milyar Dolar civarındaydı. Ancak geçtiğimiz haftayı 4.65 Lira seviyesinden kapatan Dolar kuru için konuşan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Türkiye’nin dış borç rakamına ilişkin verilen 453 milyar Dolar rakamının doğru olduğunu söyledi.

  Türkiye'nin dış borcu gelişmiş ülkelere oranla çok daha düşük seviyede olmasına rağmen, Dolar'a endeksli petrol fiyatlarının artması, küresel faiz oranlarının yükselişi ve cari açık gibi sebeplerle piyasalar zor bir dönemden geçiyor. Vatandaşlar en çok alım gücünün azalması ve yüksek enflasyondan şikayet ediyor.

  İlginizi Çekebilir

  İlgili konular:

  ‘Türkiye Borçlanarak Büyümeye Devam Edecek’
  Reuters'tan çatı iddiası: Yeniden seçilirse ...
  Cari açıkta ürküten artış
  Dolar/Türk Lirası tarihi rekorunu tazeledi: 4,05
  7.4 büyüdük, 200 dolar fakirleştik
  Etiketler:
  Ekonomi, Dış Borç, Cari Açık, İMF
  Tartışma