18:57 19 Kasım 2018
Ankara 5°C
İstanbul 13°C
Canlı Yayın
  Video

  Abdullah Gül Aday Olmayacağını Açıkladı

  Video
  URL'yi kısaltın
  01

  Türkiye, uzun süredir AK Parti kurucusu, AKP hükümetlerinin ilk başbakanı ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına cumhurbaşkanı adayı olarak çıkma ihtimalini tartışıyordu.

  Son iki haftada hızlanan Saadet Partisi-CHP-İYİ Parti hatta HDP arasındaki mekik diploması sonuç vermedi ve Abdullah Gül aday olmayacağını açıkladı.

  Dün cuma namazı çıkışında bugün basın toplantısı yapacağını duyuran 11. Cumhurbaşkanı, açıklamasını İstanbul Maslak’taki Ayazağa Kasrı’nda yaptı.

  Tüm makamlara eriştiği için siyasetin pek de gönlünden geçmediğini söyleyen Abdullah Gül, erken seçim sürecine kadar mümkün mertebe siyasetten uzak durduğunun altını çizdi.

  Gül, “Benim ismim de yoğun bir şekilde gündemde. Bir faninin ulaşabileceği bütün makamlara, mevkilere ben ulaştım ve bütün bunlar benim gerimde kalmış şeyler. Ne ben ne ailem herhangi bir beklenti, herhangi bir arzu içinde değiliz. Bütün beklentimiz memleketin huzurlu, istikrarlı geleceğimizin güçlü olması. Çocuklarımızın daha güçlü, barış, huzur içinde yaşayabilecekleri bir Türkiye olması. Cumhurbaşkanlığından sonra aktif bir siyaset içinde olmayacağımı bir çok vesile ile söyledim ve öyle de yaptım. Öyle ki arkadaşlarımın düğün davetlerine bile gidemedim. İllerde herhangi bir hareketlilik olmasın diye” ifadelerini kullandı.

  "Geniş mutabakat olmadığı için adaylığımla ilgili süreç söz konusu değildir"

  Peki Abdullah Gül ismi ne kadar bu kadar gündeme geldi? 11. Cumhurbaşkanı, herkesin merak ettiği bu soruya yanıtında Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu’nu işaret etti.

  Abdullah Gül, “Seçimlerin aniden erken yapılacağının anlaşılması üzerine SP Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu’nun ismimi zikretmesi ile başlayan hareketlilik tamamen benim dışımda gelişmiştir. Benim organizem, talebim veya organize ettiğim bir süreç değildir. Benim bilgime ve tecrübeme, siyaset ve devlet yönetim anlayışıma güvenen kişilerin bir talebi ile ortaya çıkmıştır. Bunun içerisinde benim camiamdan insanlar olduğu gibi toplumun geniş tabakalarından da bir çok kişiler böyle bir talep içerisinde olmuşlardır. Ben de çok geniş bir mutabakat söz konusu olursa o zaman üstümüze düşeni arkadaşlarımla birlikte yapmaktan kaçınmayacağımı da söylemişimdir. Temel beyin yaptığı temaslar sonrasında böyle bir geniş bir mutabakatın ve arzunun olmadığı gözükmüştür. Dolayısıyla adaylığım ile ilgili bir süreç artık söz konusu değildir, vicdanen müsterihim” diye konuştu.

  "Türkiye’nin geleceği güçlü bir demokrasiden, hukukun üstünlüğünden, kuvvetler ayrılığından geçiyor”

  Bu sözlerle aday olmayacağını açıklayan çoğulculuğun düşmanlık olmadığının altını çizdikten sonra Gül, iki konuya daha temas etti. İlki kendisine yer yer hakarete varan eleştiriler getiren eski siyaset arkadaşları ikincisi ise seçim sonrasında oluşmasını istediği Türkiye tablosu hakkındaydı.

  11. Cumhurbaşkanı, “Benimle ilgili zaman zaman çok saygısızlık boyutuna ulaşan sözleri söyleyen (AK Partili)arkadaşlara şunu söylemek isterim; başlarını iki ellerini arasına alıp söylediklerini, bugünkü olup bitenleri ve konumlarını şöyle bir muhasebe etsinler, gözden geçirsinler. Bunun dışında söyleyeceğim başka bir şey yok. Bütün arzum bu seçim döneminin Türkiye’yi daha çok kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı bir atmosferde geçmemesi bunun yerine daha pozitif bir gündemle herkesin ortaya çıkması. Şuna inanıyorum ki Türkiye’nin geleceği güçlü bir demokrasiden, hukukun üstünlüğünden, kuvvetler ayrılığı prensibinin gerçekleşmesinden temel hak ve özgürlüklerin, evrensel nitelikli standartların uygulanmasından, liyakat, şeffaflık, hesap verebilirlik ilkelerinin hakim olduğu bir düzenden ve sistemden geçtiğidir” dedi.

  Akar ve Kalın Gül’ü ziyaret etti mi?

  Türkiye, Erbakan Ödülleri’ne katılacağı gün Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İbrahim Kalın’ın Gül’ü ziyaret ettiği iddialarıyla çalkalanıyor.

  Ancak konuşması sırasında soru almayacağını ifade eden 11. Cumhurbaşkanı bu soru sorulmasına rağmen yanıt vermedi. Gül’ün bu iddiayı reddetmemesi dikkat çekti.

  Başbakan Yıldırım: "Muhalefetin çatısı yerle bir oldu"

  Dün CNN Türk televizyonunda “Aday olacaksa olur, olmayacaksa olmaz. AK Parti Abdullah Bey’e bütün makamları verdi. Başka yere savruldu gitti” diyen Başbakan Binali Yıldırım İzmir’de yaptığı konuşmada da eleştirilerini sürdürdü.

  Başbakan, “Muhalefetin çatı adayı arayışı daha kurulmadan çatır çatır çatırdadı. Yerle bir oldu. Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığında çatı altında buluşmaya çalıştılar, o çatı çöktü altında kaldılar” dedi.

  Gül’ün ismini ortaya atan Temel Karamollaoğlu’nun genel başkanı olduğu Saadet Partisi’nde 2003-2010 yılları arasında Genel İdare Kurulu üyesi olarak görev yapan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise Twitter hesabında

  “Kardeşlik hukuku, vefa duygusu ve siyasi ahlak, 'Kardeşim Gül' hitabına, 'Kardeşim Erdoğan' mukabelesinde bulunmayı gerektirirdi” mesajını paylaştı.

  Ruşen Çakır: "Çok olağanüstü bir durum olmazsa Gül bundan sonra siyasi çıkış yapmaz"

  Türkiye’deki İslami akımları uzun yıllardır takip eden Medyascope televizyonu genel yayın yönetmeni Ruşen Çakır, Gül’ün bundan sonra siyasette çıkış yapmayacağı kanısında.

  Çakır, “Gül’ün Karamollaoğlu’nun teması sonrası çatı aday olmayı kabul ettiği açık. Bu Kemal Kılıçdaroğlu’nun desteğine alan bir hareketti. Gül’ün kurmaylarıyla konuştum. Onlar, sorunun İyi Parti’den kaynaklandığını söylediler. Bundan sonra kendisine yönelik bir siyasi beklenti olmayacaktır. Çok olağanüstü koşullar olmazsa ondan da çıkış yapmasını beklemek doğru olmaz. Ancak şu açık ki Erdoğan’ın karşısına çıkmayı istemiş ve hazırlanmış” yorumunu yaptı.

  İlginizi Çekebilir

  İlgili konular:

  Abdullah Gül: AKP'nin kuruluş mantığına bağlıyım
  Abdullah Gül portresi: Erdoğan'la çatışmaktan kaçınan 'kardeşi' şimdi rakip olmayı göze alabilecek mi?
  Gül’le hesaplaşma Bahçeli ile ittifak
  Eski AK Parti vekili: Abdullah Gül çok yakında konuşacak
  Erdoğan'ın resmi mal varlığı yayınlandı
  Etiketler:
  Abdullah Gül, AKP, Başbakan Yıldırım
  Tartışma

  TÜM VİDEOLAR

  • Abdullah Gül Aday Olmayacağını Açıkladı
   Son güncelleme: 20:04 28.04.2018
   20:04 28.04.2018

   Abdullah Gül Aday Olmayacağını Açıkladı

   Türkiye, uzun süredir AK Parti kurucusu, AKP hükümetlerinin ilk başbakanı ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına cumhurbaşkanı adayı olarak çıkma ihtimalini tartışıyordu.

   297
  • Türkiye 24 Haziran'da sandığa gidiyor
   Son güncelleme: 21:04 18.04.2018
   21:04 18.04.2018

   Türkiye 24 Haziran'da sandığa gidiyor

   Türkiye 24 Haziran Pazar günü erken genel seçime gidiyor. Seçimin tarihini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karara gerekçe Suriye'de yürütülen operasyonlarla ve bölgede yaşanan gelişmeleri gösterdi, belirsizliklerin aşılmasını zorunlu hale geliği için sandığa gidilmesi gerektiğini söyledi.

   321
  • ABD’nin İlk Türbanlı Haber Spikeri
   Son güncelleme: 21:03 26.03.2018
   21:03 26.03.2018

   ABD’nin İlk Türbanlı Haber Spikeri

   Pew Araştırma Merkezi’ne göre, Amerika’da üç buçuk milyon Müslüman yaşıyor ve bu sayı giderek artıyor. 2040 yılına kadar, Müslümanlar’ın Amerika’daki en büyük ikinci dini topluluk olması bekleniyor. Amerika’da televizyon muhabirliği yapan Tahera Rahman için, bu istatistikler çok da önemli değil

   445
  • Pakistanın Karaçi Limanında iki yük gemisi çarpıştı
   Son güncelleme: 22:03 20.03.2018
   22:03 20.03.2018

   Pakistanın Karaçi Limanında iki yük gemisi çarpıştı

   Pakistan'ın Karaçi Limanı'nda iki yük gemisi çarpıştı. Yetkililer, çarpışmanın etkisiyle denize devrilen 21 konteyneri karaya çıkarmak için çalışma başlattı. Olayda yaralanan olmazken, liman hizmetlerinde aksama yaşanmadı.

   512