12:41 23 Şubat 2019
Ankara 5°C
İstanbul 2°C
Canlı Yayın
  Seçim hileleri Paris'ten başladı

  Seçim hileleri Paris'ten başladı

  YAŞAM
  URL'yi kısaltın
  1 0

  Seçimler için yurtdışında yapılan oylama sırasında yaşananlar, 24 Haziran’a ilişkin olası hile ile ilgili şüpheleri büyüttü.

  24 Haziran seçimleri için Paris’teki Türkiye Başkonsolosluğu’na giden gurbetçi bir vatandaş kendisine verilen oy pusulasının AKP’ye mühür basılmış pusula olduğunu gördü.

  Yurt dışında yaşayan vatandaşlar için oy kullanma işlemleri devam ederken, Paris’ten gelen skandal iddia herkesi şaşkına çevirdi.

  Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak Milletvekili Genel Seçimi ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi için Paris’teki konsolosluk binasına oy kullanmaya giden bir kişiye, sandık görevlileri tarafından pusula ve zarf kapalı bir şekilde teslim edildi. İddiaya göre; oy kullanmak için kabine giren vatandaş, oy pusulasında AKP’nin bulunduğu yere mühür basılı olduğunu gördü ve hemen duruma itiraz etti.

  İtirazının ardından video çekip olayı anlatan vatandaş, “Cumhurbaşkanlığı için hazırlanan pusulada herhangi bir sorun yoktu. Ama partilerin yer aldığı oy pusulasında AKP’ye mühür vurulmuştu. Ben hiçbir seçimde AKP’ye oy vermedim. Gerekli itirazlarımı da gerçekleştirdim” dedi.

  ‘SEHVEN’ DEDİLER

  Sandık görevlileri tarafından tutulan tutanakta ise pusulaya mührün ‘sehven’ vurulduğu iddia edildi. Sandık başkanı ve 4 sandık görevlisi tarafından imza altına alınan ve resmi mühürle onaylanan tutanakta şu ifadeler eyer verildi: “11.06.2018 Pazartesi günü sandıkta sehven milletvekili pusulası üzerine evet mührü vurulmuştur. Bu pusula kenara ayrılmıştır. Fakat sandık memuru tarafından bu pusula gelen bir seçmene verilmiştir. Seçmenin uyarısı ile bu pusula tekrar muhafaza altına alınmış tutanak tutulmuştur. Seçmene yeni bir pusula verilerek seçmenin oyunu kullanması sağlanmıştır”

  İlginizi Çekebilir
  loading...

  İlgili konular:

  Hollanda hükümet partisi: NATO üyesi Türkiye'ye saldırı halinde destek vermeyelim
  Seçim 2018: 24 Haziran gecesi saat saat neler yaşandı?
  Yabancı basın Türkiye'deki seçim sonuçları için ne diyor?
  Hollanda'dan Türk hükümetine 'propaganda için gelmeyin' çağrısı
  Erken seçim teklifi Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi
  Etiketler:
  Paris, Seçim hileleri
  Tartışma